MENU

logo gminy bobrowniki
biuletyn informacji publicznej powieksz czcionke pomniejsz czcionke
facebook miny

Wiadomości

Przygotowania do sezonu letniego

Sezon wiosennych spacerów w rogoźnickim parku szybko przeistoczył się w letni wypoczynek. Zalew odwiedzają zarówno mieszkańcy gminy, jak i okolicznych miast. Należy jednak pamiętać, że co roku gmina rozpoczyna sezon wypoczynkowy dopiero w połowie czerwca.  Wtedy pojawiają się na terenie ratownicy WOPR, dodatkowe partole policyjne, ale również regularnie badana jest woda w kąpielisku.

Nim jednak sezon rozkręci się na dobre, w parku trwają ostatnie przygotowania. W tym roku  dodatkowo zadbaliśmy o komfort wypoczywających mieszkańców zlecając odkomarzanie i odkleszczanie parkowych alejek oraz kompleksu wypoczynkowego z placem zabaw – komentuje przygotowania Wójt Gminy Bobrowniki, Arkadiusz Ziemba. Zadbaliśmy także o odpowiedni wygląd plaż i ich najbliższe otoczenie – dodaje Wójt.

Według wymagań aktualnych przepisów rozporządzeń dla miejsca wykorzystywanego do kąpieli od 15 czerwca Gmina zapewni sezonową opiekę ratowników WOPR nad zalewem numer 1, którego teren jest jej własnością.

Także plac zabaw i siłownia pod chmurką zostały przygotowane do sezonu letniego. Wyposażenie siłowni w ramach obowiązującej gwarancji zostało wymienione na nowe, a elementy placu zabaw poddane gruntownemu przeglądowi.

Dużym zainteresowaniem od kilku lat cieszy się sieć ścieżek rowerowych, używana także przez spacerowiczów i rolkarzy. Teren jest oświetlony, dlatego zachęca także do wieczornych spacerów. Szczególny urok ma promenada wzdłuż zalewu nr 1. Wkrótce ścieżki rowerowe w parku uzyskają połączenie z Wojkowicami oraz Siemonią i Sączowem, co przyczyni się do wzrostu aktywności mieszkańców gminy.

Tego lata zwiedzający park muszą się liczyć jednak z pewnymi niedogodnościami związanymi z kompleksowymi pracami modernizacyjnymi na obiekcie amfiteatru. Inwestycja rozpoczęła się na początku maja i potrwa co najmniej do końca września. Odnowione zostaną widownia i scena, pomieszczenia wewnątrz oraz najbliższe otoczenie. Obiekt zyska nową funkcję, jednak zachowany będzie jego wyjątkowy charakter, który promował Rogoźnik i Gminę Bobrowniki już w latach 70-tych i 80-tych. Gmina zrealizuje inwestycję za ponad 3 mln. zł, z wykorzystaniem 85% dotacji ze środków unijnych.

Wykorzystując renomę terenu i sentyment dojrzałych mieszkańców aglomeracji Park w Rogoźniku po wieloletnim okresie zaniedbań od kilku lat systematycznie odzyskuje opinię kurortu.

Kolejnym krokiem samorządu jest poprawa jakości środowiska naturalnego, rewitalizacja i rekultywacja zbiornika wodnego, głównie usunięcie osadu z dna jeziora, odmulanie i wdrożenie systemów zarządzania terenem, który pozwoli na utrzymanie obiektu w czystości.

Pomimo, iż jezioro jest chętnie uczęszczane przez mieszkańców, a jakość wody wg. Sanepidu odpowiednia do kąpieli, to aspekt estetyczny i dbanie o środowisko jest priorytetem władz gminy. W ostatnich tygodniach podjęliśmy rozmowy z przedstawicielami Uniwersytetu Śląskiego nad rozpoczęciem prac przygotowawczych do rewitalizacji – informuje Zastępca Wójta Gminy Bobrowniki, Małgorzata Bednarek. Zamierzamy wspólnie opracować analizę hydrologiczną, morfologiczną oraz zinwentaryzować zbiorniki. Projekt zrealizujemy przy wykorzystaniu środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, a następnie startować będziemy o dotacje unijne – dodaje Zastępca.

Przedmiotem zainteresowania Urzędników jest także kanał, wokół „Wyspy ciszy” oraz tamy pomiędzy poszczególnymi zbiornikami. Przedsięwzięcie jest ambitne, ale warto podjąć to wyzwanie dla rozwoju gminy. 


data: 2017-06-05