MENU

logo gminy bobrowniki
biuletyn informacji publicznej powieksz czcionke pomniejsz czcionke
facebook miny

Hala Rogoźnik

 

Rozpoczynamy budowę hali w Rogoźniku

 

Niebawem ruszą prace przy budowie hali widowiskowo-sportowej w Rogoźniku. Zakończono już procedurę przetargową i wyłoniono wykonawcę. Podczas XXII Nadzwyczajnej Sesji Rady Gminy Bobrowniki uchwalono zmiany w budżecie na 2020 rok. Zaktualizowano również wieloletnią prognozę finansową, gdzie zapewniono środki własne na realizację zadania.

 

25 czerwca Wójt Gminy Bobrowniki podpisała umowę z wykonawcą na realizację zadania. Nowy obiekt ma powstać do końca lutego 2022 roku, a koszt budowy to ponad 14 000 000 zł. Na ten cel gmina pozyskiwała dofinansowania z różnych źródeł. W ubiegłym roku otrzymała pieniądze z Ministerstwa Sportu i Turystyki (4 750 000 zł), Metropolii (ponad 1 500 000 zł) oraz Unii Europejskiej na wyposażenie obiektu w odnawialne źródła energii (1 400 000 zł). Starania o budowę prowadzone są od wielu lat. Został już nieodpłatnie przejęty grunt, udało się również przygotować projekt oraz otrzymać dofinansowanie. Budowa hali sportowo-widowiskowej w Rogoźniku jest bardzo ważną inwestycją z perspektywy rozwoju gminy. To przedsięwzięcie długofalowe, a zapotrzebowanie na taki obiekt jest ogromne. Nasze tereny mieszkaniowe cieszą się dużym popytem, coraz więcej osób wybiera naszą gminę na miejsce zamieszkania, a obecnie nie posiadamy obiektu, w którym mieszkańcy mogliby realizować swoje pasje sportowe

 

Po co nam hala, jeżeli w okolicy są już takie obiekty?

Tuż przed pandemią koronawirusa sprawdzaliśmy, jak wygląda sytuacja u naszych najbliższych sąsiadów. Skontaktowaliśmy się z MOSiR-em w Piekarach Śląskich, Halą Sportową w Tarnowskich Górach oraz z MOSiR-em w Radzionkowie. Dowiedzieliśmy się, że grafik zajęć hal sportowych jest zajęty do końca roku i nie ma możliwości ich wynajęcia. Obiekty są w ciągłym użytkowaniu przez kluby sportowe i nieformalne grupy mieszkańców.

 

A co z salami gimnastycznymi przy szkołach podstawowych w naszej gminie?

Tutaj również po godzinach lekcyjnych nie mieliśmy możliwość wynajęcia sali. W każdej szkole prowadzone były zajęcia sportowe. Na przykład w Dobieszowicach po lekcjach na sali gimnastycznej prowadzone były zajęcia przez Diamond Football Academy, Grizzly Judo Club i UKS Bobry Bobrowniki. W Rogoźniku poza zajęciami dodatkowymi dla uczniów salę wykorzystują piłkarze z Cyklonu.

 

Hali nie ma, a już ćwiczą

Inicjatywę budowy hali w Rogoźniku wsparł Śląski Związek Piłki Siatkowej. Może się to wydawać dziwne, ale jest olbrzymi deficyt takich obiektów sportowych w województwie śląskim, dlatego władze Śląskiego Związku Piłki Siatkowej już teraz zadeklarowały chęć współpracy. W lutym, Wójt Gminy Bobrowniki zainaugurowała siatkarskie treningi dla dzieci i młodzieży. Zajęcia są uzupełnieniem oferty klubów sportowych działających na terenie gminy. Wpływają one na poprawę kondycji fizycznej dzieci i młodzieży, propagują zdrowy styl życia, uczą zasad fair play oraz przygotowują zaplecze sportowe do powstającej hali w Rogoźniku. W pierwszym treningu uczestniczyło 45 chętnych. Obecnie grupa powiększyła się do 60 osób. W czasie pandemii koronawirusa zajęcia przeniesiono z sal gimnastycznych na boiska zewnętrzne, gdzie oczywiście przestrzegano wszelkich środków bezpieczeństwa. Od lipca treningi powracają do sal gimnastycznych. W przyszłym miesiącu powstanie profesjonalny klub sportowy, który będzie zrzeszał młodych siatkarzy, a w październiku drużyna młodziczek zostanie zgłoszona do śląskiej ligi siatkówki. Ponadto przygotowywane są drużyny do minisiatkówki. Treningi prowadzi były zawodnik klubów MKS Będzin i Aluron Virtu CMC Zawiercie – Jarosław Wołczyk. Docelowo w sezonie 2021/2022 ma powstać męska drużyna, która rozpocznie swoje rozgrywki w IV lidze polskiej. Zapleczem tego zespołu będą drużyny dziecięce.

 

Trochę historii

Zabiegi w zakresie budowy hali w Rogoźniku rozpoczął jeszcze wójt poprzedniej kadencji, Arkadiusz Ziemba. Po przejęciu od Skarbu Państwa działki w centrum Rogoźnika na rzecz gminy Bobrowniki stworzono koncepcję budowy obiektu, który ma służyć mieszkańcom i posiadać duże perspektywy rozwoju. We wrześniu 2018 roku powstała ostateczna dokumentacja projektowa z pozwoleniem na budowę. W sierpniu ubiegłego roku gmina otrzymała pierwszą promesę z Ministerstwa Sportu i Turystyki w kwocie 2 500 000 zł, następnie środki zostały powiększone o kolejne 2 250 000 zł. Budowę hali wsparła również Metropolia, przekazując ponad 1 500 000 zł, a z Unii Europejskiej otrzymano dotację na budowę odnawialnych źródeł energii w kwocie 1 400 000 zł.

 

Jaka będzie hala

Budynek będzie jednokondygnacyjny z głównym wejściem od strony wschodniej. Dodatkowe wejścia zostaną zlokalizowane od strony północnej, południowej i zachodniej, gdzie będzie się znajdował taras. Bryłę budynku przykryje płaski dach, a fasady zostaną wykończone poliwęglanem oraz szkłem. Wszystkie pomieszczenia umieszczone będą na tym samym poziomie. Kubatura hali w Rogoźniku wyniesie 18 840 m3, a jej powierzchnia użytkowa to 2 357,50 m2. Budynek podzielono na trzy segmenty. W pierwszym przewidziano strefę pomieszczeń pomocniczych, takich jak: kotłownia, wentylatorownia, pomieszczenia sanitarne, przestrzeń komercyjna i administracyjna (w tym biblioteka). Drugi segment to strefa funkcji podstawowej, czyli hala główna oraz pomieszczenia sanitarne. W trzeciej części znajdą się szatnie oraz strefa wyjściowa z pomieszczenia głównego.

 

 

Ruszyły prace przy budowie hali sportowo-widowiskowej w Rogoźniku

 

Prace nad budową hali w Rogoźniku idą pełną parą. Budowę rozpoczęto 20 lipca uroczystym wbiciem łopaty. W plenerowej uroczystości, oprócz włodarza gminy Małgorzaty Bednarek, udział wzięli: poseł na Sejm RP Waldemar Andzel, prezes WFOŚiGW Tomasz Bednarek, radni gminy, skarbnik gminy Barbara Ferdyn, członkowie Gminnej Rady Seniorów, prezes Aquaplus Arkadiusz Ziemba, prezesi klubów sportowych oraz mieszkańcy. Teren poświęcił ks. Krzysztof Bujak, proboszcz rogoźnickiej parafii. Koszt budowy to ponad 14 mln zł. Na ten cel gmina pozyskiwała dofinansowania z różnych źródeł. W ubiegłym roku otrzymała pieniądze z Ministerstwa Sportu i Turystyki (4,75 mln zł), Metropolii (ponad 1,5 mln zł) oraz Unii Europejskiej na wyposażenie obiektu w odnawialne źródła energii (1,4 mln zł). Starania o budowę prowadzone były od wielu lat. Budowa hali sportowo-widowiskowej w Rogoźniku jest bardzo ważną inwestycją z perspektywy rozwoju gminy. To przedsięwzięcie długofalowe, a zapotrzebowanie na taki obiekt jest ogromne. Nasze tereny mieszkaniowe cieszą się dużym popytem, coraz więcej osób wybiera naszą gminę na miejsce zamieszkania, a obecnie nie posiadamy obiektu, w którym mieszkańcy mogliby realizować swoje pasje sportowe. Hala przeznaczona będzie m.in. na rozgrywki siatkówki oraz treningi karate. Warto wspomnieć, że niedawno powstał UKS Volley Team Aquaplus Bobrowniki. Drużyna z niecierpliwością czeka na zmianę swojego dotychczasowego miejsca treningów. Obiekt ten to nie tylko sport, lecz również upowszechnianie kultury. Umożliwi spotkania kół gospodyń wiejskich, seniorów czy dzieci i młodzieży. Ponadto planowana jest organizacja imprez masowych, jak również prowadzenie zajęć sportowo-rekreacyjnych. Zakończenie budowy i przecięcie wstęgi na otwarcie nowego obiektu planowane jest na rok 2021. Budynek będzie jednokondygnacyjny z głównym wejściem od strony wschodniej. Dodatkowe wejścia zostaną zlokalizowane od strony północnej, południowej i zachodniej, gdzie będzie się znajdował taras. Bryłę przykryje płaski dach, a fasady zostaną wykończone poliwęglanem oraz szkłem. Wszystkie pomieszczenia umieszczone będą na tym samym poziomie. Powierzchnia użytkowa hali to 2 357,50 m2. Budynek podzielono na trzy segmenty. W pierwszym przewidziano strefę pomieszczeń pomocniczych, takich jak: kotłownia, wentylatorownia, pomieszczenia sanitarne, przestrzeń komercyjna i administracyjna (w tym biblioteka). Drugi segment to strefa funkcji podstawowej, czyli hala główna oraz pomieszczenia sanitarne. W trzeciej części znajdą się szatnie oraz strefa wyjściowa z pomieszczenia głównego

 

 

Hala Sportowa

Gdy 20 lipca uroczyście wbito pierwszą łopatę w miejscu budowy hali w Rogoźniku, nikt nie przypuszczał, że prace budowlane pójdą w takim tempie. Po trzech miesiącach zakończono prace ziemne, powstały podkłady posadzkowe, wymurowano ściany zewnętrzne z bloczków keramzytowych, które otrzymały wieniec żelbetowy, oraz zamontowano prefabrykowane belki i płyty stropowe. Już teraz widać, że planowane otwarcie nowego obiektu w przyszłym roku jest niezagrożone. Koszt budowy to ponad 14 mln zł. Na ten cel gmina pozyskiwała dofinansowania z różnych źródeł. Z Ministerstwa Sportu i Turystyki (4,75 mln zł), Metropolii (ponad 1,5 mln zł) oraz Unii Europejskiej na wyposażenie obiektu w odnawialne źródła energii (1,4 mln zł). Budowa hali sportowowidowiskowej w Rogoźniku jest bardzo ważną inwestycją z perspektywy rozwoju gminy. To przedsięwzięcie długofalowe, a zapotrzebowanie na taki obiekt jest ogromne.

 

Infrastruktura sportowa

Nieustannie trwają prace przy budowie hali w Rogoźniku. Zakończono prace ziemne, powstały podkłady posadzkowe, wymurowano ściany zewnętrzne z bloczków keramzytowych, które otrzymały wieniec żelbetowy, oraz zamontowano prefabrykowane belki i płyty stropowe. Niebawem ściany zostaną uzupełnione poliwęglanem. Koszt budowy to ponad 14 mln zł. Na ten cel gmina pozyskiwała dofinansowania z różnych źródeł. Z Ministerstwa Sportu i Turystyki (4,75 mln zł), Metropolii (ponad 1,5 mln zł) oraz Unii Europejskiej na wyposażenie obiektu w odnawialne źródła energii (1,4 mln zł). Budowa hali sportowo-widowiskowej w Rogoźniku jest bardzo ważną inwestycją z perspektywy rozwoju gminy. Już dziś kluby sportowe, organizacje lokalne i poza lokalne nie mogą się doczekać otwarcia hali.

 


 

Nazwa programu: Sportowa Polska – Program Rozwoju Lokalnej Infrastruktury Sportowej – Edycja 2019

Nazwa projektu: Budowa hali widowiskowo-sportowej w Rogoźniku

dofinansowanie: 4 750 000,00 zł

całkowita wartość: 12 725 474,48 zł (z komercją, bez trybun)

 

 

Program działań na Rzecz Ograniczania Niskiej Emisji: Hala widowiskowo-sportowa ETAP I

Kwota udzielonej pomocy: 1 585 348,00 zł
 
 
Metropolitalny Fundusz Solidarności:Hala widowiskowo-sportowa ETAP I
Kwota udzielonej pomocy: 200 000,00 zł
 
 

Inwestycja realizowana jest ze środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania 4.1 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

W ramach przedsięwzięcia pt. „Budowa instalacji OZE na budynkach użyteczności publicznej w Gminie Bobrowniki” zaplanowano również na hali widowiskowo – sportowej zabudowę instalacji fotowoltaicznej i instalację pompy ciepła, na potrzeby własne budynku..

Wartość kwalifikowana całej inwestycji (8 instalacji fotowoltaicznych i 1 instalacja pompy ciepła) to 2176317,50 zł a dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej to 2176317,50 zł.

 

Koszt zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła na hali wynosi 1498386,01 zł. a dofinansowanie – 1423466,71 zł.

 
 
Gmina Bobrowniki