MENU

logo gminy bobrowniki
biuletyn informacji publicznej powieksz czcionke pomniejsz czcionke
facebook miny

Wiadomości

Kompendium wiedzy o koronawirusie

Koronawirus 2019-nCoV jest wirusem osłonkowym. U ludzi koronawirusy wywołują infekcje dróg oddechowych, począwszy od zwykłego przeziębienia, a skończywszy na cięższych chorobach, takich jak Bliskowschodni zespół niewydolności oddechowej (MERS) i ciężki ostry zespół oddechowy (SARS).

  • Jakie są objawy choroby COVID-19?

Najczęstszymi objawami COVID-19 są gorączka, zmęczenie i suchy kaszel. Niektórzy pacjenci mogą mieć dolegliwości bólowe, przekrwienie nosa, katar, ból gardła lub biegunkę. Objawy te są zazwyczaj łagodne i zaczynają się stopniowo. Niektórzy ludzie zarażają się, ale nie rozwijają żadnych objawów i nie czują się źle.

  • Jak się rozprzestrzenia COVID-19

Choroba może rozprzestrzeniać się z człowieka na człowieka poprzez małe kropelki z nosa lub ust, które rozprzestrzeniają się, gdy osoba z COVID-19 kaszle lub wydycha. Kropelki te lądują na przedmiotach i powierzchniach wokół osoby. Następnie inne osoby łapią COVID-19, dotykając tych przedmiotów lub powierzchni, a następnie dotykając oczu, nosa lub ust. Ludzie mogą również złapać COVID-19, jeśli wdychają krople od osoby z COVID-19, która kaszle lub wydycha krople.

 

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami na temat wybuchu epidemii COVID-19, dostępnymi na stronie internetowej WHO oraz za pośrednictwem krajowego i lokalnego organu ds. zdrowia publicznego.

  • Zadbaj o swoje zdrowie i chroń innych, wykonując następujące czynności:

- regularnie i dokładnie czyść ręce, dezynfekując preparatem z alkoholem lub myjąc je wodą z mydłem. Mycie rąk wodą z mydłem lub dezynfekcja rąk preparatem na bazie alkoholu zabija wirusy, które mogą znajdować się na twoich rękach.

- zachowaj co najmniej 1 metr dystansu pomiędzy sobą a każdym, kto kaszle lub kicha. (kiedy ktoś kaszle lub kicha, rozpyla małe płynne kropelki z nosa lub ust, które mogą zawierać wirusy. Jeśli jesteś zbyt blisko, możesz wdychać krople, w tym wirusa COVID-19, jeśli osoba kaszląca ma tę chorobę.

- unikaj dotykania oczu, nosa i ust (przeciętny człowiek przeciera ręką te okolice nawet 25 razy w ciągu jednej godziny, oczywiście nieświadomie)

- miej przy sobie środek do dezynfekcji rąk zawierający alkohol, na wypadek gdybyś nie mógł umyć rąk pod bieżącą wodą;

- zachowaj ostrożność w miejscach publicznych oraz transporcie zbiorowym, jeśli dotykasz ogólnodostępnych przedmiotów, nie zbliżaj dłoni do twarzy, zanim ich nie umyjesz;

- miej przy sobie chusteczki higieniczne, zasłaniaj nim usta i nos podczas kaszlu i kichania a zużyte chusteczki wyrzuć tuż po użyciu;

- nie witaj się przez podanie ręki ani przez pocałunek w policzek;

myj ręce regularnie i często myj też powierzchnie z których korzystasz i najczęściej używane przedmioty (np. klamki, toaletę, powierzchnie kuchenne)

- wietrz dom i dbaj by powietrze w nim było suche i przewiewne;

- zostań w domu, jeśli źle się czujesz. Jeśli masz gorączkę, kaszel i trudności z oddychaniem, zwróć się o pomoc lekarską najlepiej przez telefon.

 

  • Postępuj zgodnie z wytycznymi

- kropelki rozprzestrzeniają wirusa. Przestrzegając dobrej higieny oddechowej, chronisz ludzi wokół siebie przed wirusami, takimi jak przeziębienie, grypa i COVID-19.

- zostań w domu, jeśli źle się czujesz. Jeśli masz gorączkę, kaszel i trudności z oddychaniem, zwróć się o pomoc lekarską najlepiej przez telefon.

 

Osoba która w ostatnich 14 dniach przebywała na obszarze transmisji rozpowszechnionej, lokalnej lub transmisji o niskim rozpowszechnieniu wirusa lub miała kontakt z potwierdzonym lub prawdopodobnym przypadkiem zakażenia SARS-CoV-2 i zaobserwuje u siebie pojawienie się symptomów takich jak:

– gorączka powyżej 38℃;

– kaszel;

– duszność.

powinien skontaktować się telefonicznie z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Dąbrowie Górniczej nr tel. 795-513-569 lub z zgłosić się bezpośrednio na oddział obserwacyjno-zakaźny

Okres wylęgania wirusa może trwać do 14 dni. Najczęściej 5-6 dni. W tym czasie należy bezwzględnie obserwować swój stan zdrowia. 

(ps)

 


data: 2020-03-12

Gmina Bobrowniki