MENU

logo gminy bobrowniki
biuletyn informacji publicznej powieksz czcionke pomniejsz czcionke
facebook miny

Wiadomości

Do 30 września 2021 r. trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

Pamiętaj, że udział w spisie to Twój obowiązek wynikający z ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. Odmowa udziału w spisie powszechnym grozi karą grzywny na podstawie art. 57 ustawy o statystyce publicznej.

 

Obowiązkową metodą jest samospis internetowy. Wejdź na stronę https://spis.gov.pl/ i wypełnij formularz spisowy.

Dokonując spisu za pośrednictwem aplikacji do samospisu należy wykazać wszystkie osoby, które w dniu 31 marca 2021 r. o godzinie 24:00 mieszkały pod danym adresem. Wszystkie dodane i prawidłowo spisane osoby są zwolnione z obowiązku samospisu. Oznacza to, że osoby te nie muszą samodzielnie logować się do aplikacji spisowej, aby dokonać samospisu.

 

Jeśli spiszesz się przez Internet, dasz swojej gminie szansę na wygranie cennych nagród w „Konkursie Prezesa GUS na najbardziej cyfrową gminę Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021”.

Szczegóły na stronie: https://spis.gov.pl/cyfrowa-gmina-nsp-2021/

 

Jeżeli nie masz dostępu do komputera/Internetu, zadzwoń na infolinię: (22) 279-99-99, i spisz się przez telefon lub odwiedź najbliższy urząd gminy, gdzie na czas trwania spisu przygotowały one specjalne miejsca do spisania się przez Internet. Stanowisko do samospisu dostępne jest również  w siedzibie Urzędu Statystycznego w Katowicach (po wcześniejszym umówieniu wizyty telefonicznie pod numerem: (32) 779-12-33).

 

Pamiętaj, czas na samospis masz do momentu, gdy skontaktuje się z Tobą rachmistrz!

Jeśli nie spiszesz się przez Internet ani przez telefon, skontaktuje się z Tobą telefonicznie rachmistrz, dzwoniąc z numeru: (22) 828-88-88 lub (22) 279-99-99, aby przeprowadzić spis.

Od 23 czerwca 2021 r. rachmistrzowie spisowi rozpoczęli wywiady bezpośrednie. Oznacza to, że mogą oni się kontaktować z osobami, które się nie spisały samodzielnie przez Internet, nie spisały się na infolinii ani nie uczestniczyły w wywiadzie telefonicznym.

 

Zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1775), nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem. Udział w wywiadzie prowadzonym przez rachmistrza jest obowiązkowy.

Każdy rachmistrz spisowy posiada identyfikator zawierający:

 

  1. imię i nazwisko wraz ze zdjęciem,
  2. numer identyfikatora oraz hologram,
  3. nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego,
  4. podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora,
  5. okres, na jaki identyfikator został wystawiony.

W razie wątpliwości tożsamość rachmistrza można sprawdzić na kilka sposobów:

  • poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie: https://rachmistrz.stat.gov.pl/,
  • poprzez kontakt z infolinią spisową pod numerem: (22) 279-99-99 , wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza,
  • w przypadku wątpliwości o pomoc w weryfikacji można także poprosić policję.

Spis metodą wywiadu bezpośredniego w terenie prowadzony jest przez rachmistrzów spisowych z zachowaniem standardowych zaleceń sanitarnych, zgodnie z aktualnymi przepisami prawa i zaleceniami. W trakcie przeprowadzenia wywiadów bezpośrednich rachmistrz spisowy powinien bezwzględnie dbać o zachowanie dystansu społecznego, a także realizować obowiązek zakrywania ust i nosa. Jeżeli respondent jest objęty kwarantanną lub izolacją domową, wywiad może się odbyć telefonicznie pod warunkiem przekazania rachmistrzowi numeru telefonu kontaktowego.

 

Nie obawiaj się o swoje dane. Są u nas bezpieczne, ponieważ chroni je tajemnica statystyczna. Dane jednostkowe zbierane i gromadzone w badaniach przeprowadzanych w ramach statystyki publicznej są poufne i podlegają szczególnej ochronie. Pracownicy statystyki publicznej są zobowiązani do przestrzegania tajemnicy statystycznej.

Chcesz sprawdzić, o co pytamy w spisie? Zapoznać się z ustawą spisową?


Wejdź na:
https://spis.gov.pl/, i bądź na bieżąco!

 


data: 2021-08-18

Gmina Bobrowniki