MENU

logo gminy bobrowniki
biuletyn informacji publicznej powieksz czcionke pomniejsz czcionke
facebook miny

Wiadomości

Ograniczajmy emisję szkodliwych substancji przez nasze piece

W związku z rozpoczęciem sezonu grzewczego oraz wyraźnie pogarszającej się jakości powietrza w okresie zimowym zwracamy uwagę na możliwość ograniczenia emisji szkodliwych substancji przez nasze piece. Pomimo wielu starań ze strony gminy Bobrowniki oraz mieszkańców węgiel kamienny i drewno nadal stanowią dominujące paliwo wykorzystywane do ogrzewania naszych domów. W dobie kryzysu klimatycznego promowane są programy mające na celu umożliwienie wymiany starych nieefektywnych źródeł ciepła, w szczególności kotłów, które – zgodnie z Uchwałą NR V/36/1/2017 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw (tzw. uchwała antysmogowa) – podlegają wymianie. Prawidłowa eksploatacja urządzeń grzewczych, w tym również starszych kotłów opalanych węglem kamiennym, może poprawić jakość powietrza, którym wszyscy oddychamy.

 

W związku z powyższym udostępniamy materiały dotyczące prawidłowego rozpalania w piecach. Stosowanie zawartych w nich wskazówek może poprawić nie tylko jakość powietrza i nasze zdrowie, ale również zmniejszyć wydatki przeznaczone na ogrzanie naszych domów.

 

https://czysteogrzewanie.pl/jak-palic-w-piecu/jak-poprawnie-palic-weglem-drewnem/

 

Techniki palenia węglem w piecach

 

Jak co roku w okresie grzewczym mieszkańcy miast i wsi narażeni są wszechobecny smog. Wydobywający się z naszych kominów gęsty, duszący dym powoduje nie tylko nieprzyjemne doznania związane z zapachami i utrudnionym oddychaniem, ale bezpośrednio przyczynia się do rozwoju chorób związanych z układem oddechowym oraz nowotworami. Najgroźniejszymi dla człowieka składnikami smogu są pyły zawieszone PM2,5, PM10 oraz benzo(a)piren. Cząsteczki PM10 oraz PM2,5 są bardzo drobne, mogą przenikać do układu krwionośnego i oddechowego, co powoduje ogólny wzrost ryzyka zachorowań. Niezwykle istotnym źródłem smogu są źródła spalania paliw w budynkach mieszkalnych – zaliczane do tzw. niskiej emisji. Określenia „niska emisja” nie należy kojarzyć z niewielkimi ilościami szkodliwych substancji i zanieczyszczeń, ale z ich emisją na niskich wysokościach, a więc najbardziej szkodliwą dla ludzi.

 

Na emisję zanieczyszczeń przez nasze źródła ogrzewania wpływ mają następujące czynniki:

  • rodzaj paliwa stosowanego w instalacjach ogrzewających nasze domy (czy palimy wysokiej jakości paliwem, czy spalamy piecu śmieci),
  • wydajność urządzeń grzewczych (czy mamy do czynienia ze starym kotłem bezklasowym, tzw. „kopciuchem”, czy z kotłem V klasy opalanym ekogroszkiem/pelletem),
  • technika palenia w piecach (czyli palenie „od dołu”, „od góry”, „spalanie krzyżowe”).

 

W starszych piecach paliwem stosowanym do ogrzania naszych domów są węgiel i drewno. Wbrew pozorom nie są to paliwa w 100% stałe. Część składników palnych występuje w postaci lotnej, która podczas ogrzewania paliwa przy rozpalaniu odparowuje. To właśnie ten proces, nazywany odgazowaniem, odpowiada za powstawanie dymu, ale również za straty paliwa, ponieważ związki lotne wchodzące w skład naszego węgla i drzewna powinny zostać spalone. Niestety proces ten jest związany najczęściej stosowanym sposobem rozpalania i palenia w piecach czyli metoda rozpalania „od dołu”. W praktyce wygląda to w następujący sposób: najpierw w piecu umieszczamy rozpałkę, następnie drewno i na koniec węgiel. Podczas rozpalania paliwo jest ogrzewane przez gorące spaliny od dołu i ulega odgazowaniu. Powstały nadmiar gazów nie ulega spaleniu, ponieważ powietrze dostarczane od dołu jest zużywane przez żar. W efekcie niespalone gazy zostają wyrzucone do atmosfery w postaci dymu. Warto wspomnieć, że w ten sposób tracimy nawet 1/3 zużywanej masy paliwa.

 

Co można z tym zrobić?

 

Bardziej ekonomiczną metodą rozpalania jest metoda: „od góry” i „spalanie krzyżowe”.

Rozpalanie od góry wygląda następująco: na samym dole stosu umieszczamy paliwo, następnie drewno i rozpałkę. Ogień rozpala od góry, płomienie stopniowo schodzą w dół, ogrzewając i odgazowując wierzchnią warstwę paliwa pod żarem. Ilość powstałych gazów jest niewielka i w większej mierze ulega spalaniu, przechodząc przez warstwę żaru. Dalej można dokładać od boku („spalanie krzyżowe”). Dołożone paliwo ulega odgazowaniu na cienkiej warstwie bezpośrednio graniczącej z żarem. Podobnie jak przy rozpalaniu od góry niewielka ilość powstałych gazów ulega dopaleniu.

 

Ograniczyć ilość odgazowanego paliwa można również poprzez zmianę sposobu dokładania do pieca. Obowiązuje prosta zasada: dokładać częściej, ale w mniejszych ilościach. Mniejsza ilość dołożonego paliwa szybciej ulega spaleniu i uwalnia mniej jego lotnych składników.

 

 

Na co jeszcze można zwrócić uwagę?

 

Przede wszystkim należy wystrzegać się palenia śmieci w piecach. Najlepiej zaś używać paliwa zalecanego przez producenta pieca. W piecach spalać można węgiel kamienny, ekogroszek, pellet, drewniany brykiet, niemalowane i niezaimpregnowane drewno.

Paląc w piecu, róbmy to stale lub dość regularnie, by utrzymać temperaturę w domu. W ten sposób zużyjemy mniej paliwa na uzyskanie zadowalającej nas temperatury. Pamiętajmy również o regularnym wietrzeniu pomieszczeń i budynku. W niewentylowanych budynkach i pomieszczeniach gromadzi się wilgoć, która wnika w mury naszych domów.

Kolejnym ważnym punktem powinny być czyszczenie pieca, przewodów kominowych oraz przeglądy kominiarskie.

 

UWAGA NA CZAD!!!

 

Czad (tlenek węgla) to produkt uboczny każdego procesu spalania. Jest bezbarwnym, bezwonnym i śmiertelnie niebezpiecznym gazem, silnie toksycznym, do którego wykrycia w powietrzu wymagany jest specjalistyczny sprzęt. Wysokie stężenia tlenku węgla w otoczeniu mogą doprowadzić do śmierci już po paru wdechach. Objawy łagodnego zatrucia czadem to: bóle głowy, wymioty, senność. W momencie wystąpienia tych dolegliwości należy natychmiast przewietrzyć mieszkanie/dom i sprawdzić wentylację.


data: 2021-11-25

Gmina Bobrowniki