MENU

logo gminy bobrowniki
biuletyn informacji publicznej powieksz czcionke pomniejsz czcionke
facebook miny

Wiadomości

Bobrowniki wśród najlepszych gmin w Polsce

14 lipca Rzeczpospolita opublikowała wyniki rankingu samorządów 2015. Spośród 2,5 tys. gmin w całej Polsce - Gmina Bobrowniki znalazła się na 33 miejscu, ustępując jedynie dwóm innych gminom wiejskim na śląsku. Jestem dumny, że dynamiczny rozwój naszej gminy doceniło tak opiniotwórcze pismo jak Rzeczpospolita – komentuje wyniki Rankingu Wójt Gminy Bobrowniki, Arkadiusz Ziemba.

Gazeta Rzeczpospolita od 10 lat ocenia polskie samorządy. Niezależna grupa ekspertów, którzy tworzą Kapitułę weryfikuje gminy pod kątem obiektywnych wskaźników finansowych. Ranking odpowiada na pytania jak gminy dbają o swój rozwój oraz o standard życia mieszkańców. Opracowanie przygotowywane było w dwóch etapach. W pierwszym, na podstawie danych z Ministerstwa Finansów wybrano gminy, które w latach 2011-2014 najlepiej zarządzały finansami, a jednocześnie najwięcej inwestowały. Brano pod uwagę wydatki na mieszkańca, wysokość pozyskanych środków unijnych w przeliczeniu na mieszkańca, jak również wskaźniki zadłużenia gmin. Na 2,5 tys. samorządów w Polsce do drugiego etapu zakwalifikowano 565 gmin, z czego 250 gmin wiejskich. Wybranym zadano kolejne pytania – między innymi o wsparcie organizacji pozarządowych, liczbę złożonych wniosków o dofinansowanie ze środków UE, liczbę nowych podmiotów gospodarczych czy zagospodarowanie przestrzenne.

Po powtórnej weryfikacji nasz samorząd sklasyfikowano na 33 pozycji w Polsce, otrzymując 49,63 punkty, co dało nam jednocześnie 3 pozycję na Śląsku.

Pod koniec ubiegłego roku czasopismo samorządowe Wspólnota przygotowało podobny ranking. Znaleźliśmy się tam na wysokim miejscu, wyprzedzając inne gminy naszego powiatu. Jednak pismo Wspólnota trafi a głównie do samorządowców i zasięg gazety jest niewielki. Tym razem mam nadzieje, że informacja odbije się szerokim echem, tak by wszyscy mieszkańcy mogli dumni z rosnącego tempa rozwoju Bobrownik - podsumowuje wyniki Wójt.

Głównemu rankingowi towarzyszyły rankingi tematyczne. Doceniano duże inwestycje infrastrukturalne i niecodzienne rozwiązania technologiczne.

W kategorii innowacyjne gminy wiejskie Gmina Bobrowniki uplasowała się na 27 miejscu. Oceniano serwisy internetowe urzędu, dostępność usług elektronicznych, odnawialne źródła energii i niską emisję. Premiowano wyposażenie szkolnych sal komputerowych i przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu.


data: 2015-07-30

Gmina Bobrowniki