MENU

logo gminy bobrowniki
biuletyn informacji publicznej powieksz czcionke pomniejsz czcionke
facebook miny

Wiadomości

Bobrowniki wśród najdynamiczniej rozwijających się

Portal samorządowy Polskiej Agencji Prasowej opublikował pełny Ranking Politechniki Warszawskiej JST Zrównoważonego Rozwoju obejmujący 2478 samorządów. Nasza Gmina Bobrowniki po raz kolejny awansuje. Znajdujemy się już na 127 miejscu w kraju i na 15 miejscu w Województwie Śląskim. To najlepszy wynik naszej gminy w kilkunastoletniej historii opracowania.

Ranking tworzony jest przez ekspertów z Politechniki Warszawskiej na podstawie 15 wskaźników, których źródłem jest Główny Urząd Statystyczny.

Monitorują w ten sposób zrównoważony rozwoju gmin, społeczny, ekonomiczny i infrastrukturalny. W opracowaniu brane są pod uwagę wydatki na projekty inwestycyjne na mieszkańca, liczba osób pracujących na 1 tys. mieszkańców, liczba podmiotów gospodarczych na 1 tys. mieszkańców, saldo migracji, liczba absolwentów szkół ponadgimnazjalnych na 1 tys. mieszkańców oraz odsetek mieszkańców korzystających z oczyszczalni ścieków.

Wyniki Rankingu zostały ogłoszone w poniedziałek, 6 listopada w polskim Sejmie podczas konferencji „Zrównoważony rozwój...” . Przewodniczący sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, Andrzej Maciejewski, podkreślił, że ranking opiera się na rzetelnej, naukowej analizie, której wyniki pokazują, że wielu samorządowców dostrzega, że dobre zrządzanie przekłada się na efekty.

W tegorocznym zestawieniu Bobrowniki uplasowały się na 127 miejscu. To o 15 oczek wyżej niż w ubiegłym roku. Jednocześnie obserwując losy wiejskich gmin na śląsku – Bobrowniki w porównaniu z rokiem ubiegłym awansują aż o 5 pozycji plasując się na miejscu 15. To zdecydowana czołówka województwa. Zdaniem twórcy rankingu prof. dr hab. Eugeniusza Sobczaka „Wysokie miejsce w rankingu nie bierze się znikąd. To także w dużej mierze zasługa fantastycznych samorządów”. Władze Gminy Bobrowniki cieszy taka opinia. „Od wielu lat pracujemy dla dobra tej gminy. Priorytetem są potrzeby mieszkańców i konsekwentny rozwój - komentuje wyniki rankingu Wójt Gminy Bobrowniki, Arkadiusz Ziemba. Bobrowniki dynamicznie się rozwijają. Rekordowy budżet na 2017 rok zakładał 20 milionów samych przychodów ze środków zewnętrznych, unijnych i rządowych. Pamiętajmy jednak, że ranking bazował na wskaźnikach za rok 2016, zatem należy przypuszczać, że w roku kolejnym możemy wejść nawet do pierwszej setki – dodaje Wójt.


data: 2017-11-08

Gmina Bobrowniki