W dniu 11.12.2023 r. Wójt Gminy Bobrowniki podpisała umowę na wykonanie dokumentacji projektowej dot. Zagospodarowania terenów po byłym szybie w Bobrownikach. W ramach przedmiotu umowy Architekt zobowiązany został do wykonania dokumentacji projektowej, na którą składa się:
Kilkakrotnie przeprowadzone zostały również z Mieszkańcami konsultacje społeczne, na których wypracowane zostały nowe pomysły oraz zgłoszone potrzeby. Odbył się również spacer badawczy. Jak komentuje Pani Wójt: ,,Z definicji, ale i w praktyce służy przede wszystkim badaniu przestrzeni i ma na celu rozpoznanie obszaru planowanej interwencji. Tym razem chodzi o szyb w Bobrownikach. Informowałam już Państwa, że pracujemy nad koncepcją utworzenia w jego miejscu parku i międzypokoleniowej przestrzeni do rekreacji. Jest to moja, nasza odpowiedź na wniosek, który padł z ust nowej rady sołeckiej kilka miesięcy temu. Znaleźliśmy możliwości finansowania. Po spotkaniach z projektantem przyszła pora na pójście w teren. Choć pogoda nie sprzyjała - dobrze było zobaczyć to miejsce także o tej porze roku.’’
Więcej szczegółów z tego spotkania możecie Państwo zaobserwować w poście pod linkiem: TUTAJ
Zakres opracowania w granicy działki nr 1364/7 obejmuje zatem zagospodarowanie terenu w tym: budowę obiektu użyteczności publicznej w postaci pawilonu usługowego wraz z infrastrukturą techniczną wewnętrzną (elektryczną, wod- kan, c.o., cwu, wentylacji mechanicznej, klimatyzacji) oraz infrastrukturą techniczną zewnętrzną (elektryczną, wod- kan, odwodnienia terenu), budowę smart parku dla dzieci, młodzieży i osób starszych, budowę miejsc postojowych dla samochodów osobowych, utwardzenie terenu oraz wykonanie elementów małej architektury. Teren został podzielony na strefy.
W obrębie opracowania planuje się również montaż elementów małej architektury:
- urządzenia zabawowe
- urządzenia sensoryczne,
- urządzenia do ćwiczeń siłowych,
- urządzenia do relaksu,
- labirynt z gabionów,
- ławki indywidualne,
- kosze na śmieci.
Rozmieszczenie elementów małej architektury wskazano w części graficznej na rysunku szczegółowego zagospodarowania terenu.
STREFA „A” SMART PARK
SMART PARK wykonany jest z elementów stalowych, w skład których wchodzą domki, wieże, system pomostów oraz schody i rury zjazdowe. Smart park został przeznaczony do użytku dla dzieci i młodzieży ale również korzystać z niego mogą dorośli oraz osoby starsze.
Nawierzchnię pozostawia się głównie jako naturalną. Dojścia do Smart Parku o nawierzchni mineralnej wraz z nawierzchnią bezpieczną w obrębie zjeżdżalni.
STREFA „B” SIEDZISKA TERENOWE PRZY SMART PARK.
Z uwagi na duże zróżnicowanie terenu w obrębie smart parku istniejącą skarpę wykorzystano jako miejsce odpoczynku oraz obserwacji dla rodziców, których dzieci korzystają ze smart parku. W tym celu zaprojektowano podświetlone, ławki terenowe dostosowane kształtem do rzeźby terenu. W obrębie strefy występować będzie zieleń wysoka projektowana w formie klonów pospolitych zwykłych oraz nawierzchnia naturalna trawiasta urządzona.
STREFA „C”- STREFA PARKOWA ORAZ „STREFA „D”- STREFA PARKOWA WYSOKA (z oświetleniem)
Centralna część zagospodarowania terenu składa się z zieleni parkowej STREFA „C”, gdzie zlokalizowane zostaną nowe nasadzenia w formie klonów np. srebrzystych. Centralną część założenia tworzy wysoka zieleń parkowa STREFA „D”, będąca kontynuacją zieleni niskiej dodatkowo wyposażona w indywidualnie zaprojektowane oświetlenie w formie koron drzew.
Obydwie strefy zlokalizowane zostały na osi widokowej ulicy Szybowej (dojazd do ul. Sienkiewicza), której przedłużeniem jest centralna część parku w formie pawilonu usługowego.
W obrębie strefy występować będzie zieleń projektowana w formie klonów oraz nawierzchnia naturalna trawiasta urządzona i nawierzchnia mineralna stanowiąca trakty piesze.
STREFA „E” STREFA SPOTKAŃ
Na osi widokowej ulicy Szybowej zaprojektowano strefę spotkań plenerowych z możliwością wyświetlania filmów, organizowania pokazów i innych wydarzeń plenerowych a także pawilon usługowy mieszczący funkcje publiczne takie jak sala spotkań dla mieszkańców, kawiarnia, zaplecza techniczno- gospodarcze oraz toalety publiczne.
Z uwagi na zróżnicowanie terenu do zaprojektowania pawilonu wykorzystano skarpę, w którą wsunięto funkcje pawilonu i przekryto zielonym dachem. Dzięki temu zabiegowi zaprojektowana kubatura nie zdominowała otoczenia, a stała się jej uzupełnieniem.
STREFA „F”- SIEDZISKA TERENOWE
Z uwagi na duże zróżnicowanie terenu istniejącą skarpę w obrębie strefy spotkań wykorzystano jako miejsce odpoczynku pełniące jednocześnie funkcję widokową, z której będzie można oglądać projekcję filmów, pokazów lub innych wydarzeń plenerowych. W tym celu zaprojektowano podświetlone ławki terenowe dostosowane kształtem do rzeźby terenu. W obrębie strefy „F występować będzie zieleń wysoka istniejąca i projektowana w formie klonów pospolitych zwyczajnych oraz nawierzchnia naturalna trawiasta urządzona oraz nawierzchnia mineralna.
STREFA „G”- ŚCIEŻKA KRAJOBRAZOWA
Kontynuację osi widokowej stanowi ścieżka krajobrazowa prowadzona w części po terenie o nawierzchni przepuszczalnej oraz w nadwieszeniu w konstrukcji stalowej nad terenem przechodząca przez labirynt. Pełni funkcję widokową z możliwością dozorowania dzieci bawiących się w labiryncie. W obrębie strefy występować będzie zieleń wysoka projektowana w formie klonów pospolitych zwyczajnych oraz nawierzchnia naturalna trawiasta.
STREFA „H” - LABIRYNT
Zakończeniem osi widokowej jest labirynt dla dzieci wysokości 150 cm, zbudowany z gabionów wypełnianych dolomitem. W obrębie strefy występować będzie nawierzchnia mineralna.
STREFA „I”- STREFA AKTYWNOŚCI
Układ ścieżek w tej strefie dostosowany został w taki sposób, aby zachować jak największą ilość istniejących zdrowych drzew, które nie wymagają wycinki a jedynie zabiegów pielęgnacyjnych. W obrębie istniejących i projektowanych drzew zaprojektowano wyspy zieleni między którymi poprowadzono ścieżki z materiałów mineralnych przepuszczalnych, które zaliczono do nawierzchni biologicznie czynnych. Wyspy porośnięte będą niską roślinnością typu barwinek.
Strefa aktywności jest wyposażona w urządzenia do poprawy sprawności ruchowej. W jej obrębie zorganizowano 3 ścieżki o zróżnicowanym przeznaczeniu i poziomie trudności.
STREFA „J”- STREFA REKREACYJNA ORAZ STREFA „K”- STREFA SENSORYCZNA
Strefa „J” z dużą ilością zieleni wysokiej podzielona na polanę wybiegową umożliwiającą spacer i zabawy z psem oraz rekreacyjną do indywidualnego wykorzystania na zabawy w otwartej przestrzeni.
Strefa „K” jako ścieżka sensoryczna odpowiednia jest zarówno dla dzieci zdrowych, prawidłowo rozwijających się, ale w szczególności dla dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej oraz narządu ruchu. Dzieci poprzez użycie ścieżki sensorycznej ćwiczą swoją motorykę dużą, czyli sprawność fizyczną całego ciała, równowagę oraz koordynację ruchową a także stymulują zmysły. W obrębie strefy zorganizowano urządzenia typu kalejdoskop, koło optyczne czy głuchy telefon oraz hamaki.
Powyższy opis przedstawia krótkie wprowadzenie, do tego co zamierzamy wdrożyć w życie. O kolejnych poczynaniach będziemy Państwa informować na bieżąco.