Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy wydał ostrzeżenie meteorologiczne dot. zjawiska: upał, o stopniu zagrożenia: 2
Informuję, że Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy wydał ostrzeżenie meteorologiczne dot. zjawiska: upał, o stopniu zagrożenia: 2.
Przedmiotowe ostrzeżenie obowiązuje na obszarze całego woj. śląskiego, za wyjątkiem powiatu żywieckiego, od godz. 12:00 dnia 13.08.2025 r. do godz. 20:00 dnia 15.08.2025 r.
W zakresie jak bezpiecznie zachować się podczas upałów można wykorzystać poradnik „Jak przetrwać upały?” opracowany przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, który dostępny jest na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/rcb/jak-przetrwac-upal2
Dlaczego upał jest niebezpieczny?
Wysokie temperatury mogą prowadzić do odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Skutkiem może być udar cieplny lub słoneczny – poważny stan zagrożenia zdrowia, a nawet życia. Do objawów należą:
- zmęczenie i osłabienie,
- silne bóle i zawroty głowy
- nudności, gorączka,
- szum w uszach, drgawki,
- przyspieszone bicie serca i oddech,
- bardzo wysoka temperatura ciała.
Kto jest szczególnie narażony?
Upały szczególnie zagrażają:
- osobom starszym,
- dzieciom,
- osobom przewlekle chorym,
- zwierzętom domowym.
Jak się chronić?
- Pij dużo wody, unikaj alkoholu i napojów z kofeiną.
- Noś lekką, przewiewną odzież i nakrycie głowy.
- Unikaj wysiłku fizycznego w godzinach największego nasłonecznienia.
- Przebywaj w cieniu lub w chłodnych, klimatyzowanych pomieszczeniach.
- Nie zostawiaj dzieci ani zwierząt w zamkniętych samochodach.
Podczas upałów należy pamiętać o zwierzętach i zapewnić im odpowiednią opiekę. Pamiętajmy, aby podczas upałów nie zostawiać zwierząt w samochodach, a także miejscach nasłonecznionych, bez możliwości przemieszczenia się zwierzęcia w miejsce zacienione. W miarę możliwości zapewnijmy im dostęp do świeżej i czystej wody – wystawmy w zacienionych miejscach poidła i miski.
Zapraszamy do zapoznania się z ostrzeżeniem -link

