MENU

logo gminy bobrowniki
biuletyn informacji publicznej powieksz czcionke pomniejsz czcionke
facebook miny

Koronawirus kompedium wiedzy

Gminny Żłobek i Przedszkola nie zostaną otwarte 6 maja

W związku z zaleceniami Prezesa Rady Ministrów w sprawie uruchomienia przedszkoli i żłobków od 6 maja, Wójt Gminy Bobrowniki przeprowadziła analizę możliwości bezpiecznego otwarcia placówek. W dniu dzisiejszym odbyła się wideokonferencja z dyrektorami żłobka i przedszkoli z naszej gminy. Po przeanalizowaniu wytycznych, po konsultacji z dyrektorami, nauczycielami i po przeanalizowaniu opinii rodziców Wójt Gminy Bobrowniki Małgorzata Bednarek podjęła decyzję, że żłobek i przedszkola nie zostaną otwarte 6 maja, ale nie wyklucza się, że nastąpi to od 11 maja.

Obostrzenia łagodzone od 4 maja

Czwartego maja rozpoczyna się kolejny etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Powrót do normalności został podzielony na cztery etapy. Całkowite odmrożenie gospodarki i życia codziennego Polaków zależy od rozwoju epidemii w kraju. Według ETAPU 2, po majówce otwarte zostaną centra handlowe, sklepy budowlane będą czynne również w weekendy, a hotele wznowią działalność. Osoby chore powrócą do rehabilitacji, a biblioteki i instytucje kultury będą stopniowo otwierane po konsultacjach z sanepidem.

Skrzynka podawcza w Urzędzie

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców oraz pracowników urzędu, dbając o zapewnienie ciągłości pracy od 13 marca do odwołania Wójt Gminy Bobrowniki wstrzymała możliwość osobistego załatwiania spraw. Urzędnicy poszczególnych komórek organizacyjnych pozostają do dyspozycji mieszkańców telefonicznie i mailowo.

Wytyczne Ministerstwa Klimatu i GIS w sprawie postępowania z odpadami w czasie epidemii koronawirusa SARS-CoV-2

Z odpadami wytworzonymi w miejscu kwarantanny lub izolacji przez osoby:

  • które były narażone na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2,
  • zakażone koronawirusem SARS-CoV-2,
  • mające bezpośredni kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem SARS-CoV-2,
  • chorych na COVID-19,

Obostrzenia łagodzone od 20 kwietnia

Od 20 kwietnia w życie wchodzi I ETAP łagodzenia obostrzeń związanych z koronawirusem. 

  • Zostanie zdjęty zakaz wstępu do lasów i parków, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich. 
  • Zostaną złagodzone przepisy w handlu - w sklepach do 100 mkw obsługiwanych będzie do 4 klientów na kasę, w sklepach powyżej 100 metrów - jedna osoba na 15 metrów kwadratowych.

Kolejne ograniczenia w związku z rozpowszechnianiem się COVID-19

O godzinie 12:00 odbyła się kolejna konferencja prasowa Prezesa Rady Ministrów podczas której poinformowano o kolejnych obostrzeniach. Wprowadzane są kolejne ograniczenia w związku z rozpowszechnianiem się koronawirusa.

 

Kompendium wiedzy o koronawirusie

Koronawirus 2019-nCoV jest wirusem osłonkowym. U ludzi koronawirusy wywołują infekcje dróg oddechowych, począwszy od zwykłego przeziębienia, a skończywszy na cięższych chorobach, takich jak Bliskowschodni zespół niewydolności oddechowej (MERS) i ciężki ostry zespół oddechowy (SARS).

Zakaz korzystania z placów zabaw i urządzeń plenerowych

Rząd wprowadził nowe obostrzenia. Od dnia dzisiejszego do 11 kwietnia został wprowadzony zakaz wychodzenia z domu bez wyraźnej życiowej potrzeby. W związku z tym powstało również zarządzenie Wójta Gminy Bobrowniki. Od dnia dzisiejszego wprowadza się zakaz korzystania z placów zabaw i plenerowych urządzeń rekreacyjnych zlokalizowanych na terenie całej Gminy Bobrowniki.

 

Zakaz wychodzenia z domu. Rząd wprowadza nowe zasady kwarantanny

W dniu dzisiejszym odbyła się konferencja Prezesa Rady Ministrów podczas której poinformowano o kolejnych obostrzeniach. Nowe zasady zostaną wprowadzone w związku z rozwijającą się w Polsce epidemią koronawirusa. Od 25 marca, czyli od jutra wprowadzony zostanie zakaz wychodzenia z domów bez wyraźnej życiowej potrzeby.

 

Kształcenie na odległość

W czasie ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych związanego z zagrożeniem epidemiologicznym nauka jest realizowana na odległość. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej zdalny tok nauczania wchodzi w życie od dnia jutrzejszego. Czasowe ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty związane jest z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Program nauczania na odległość realizowany będzie do 10 kwietnia br.

 

Telefoniczna linia wsparcia dla seniorów

Gminna Rada Seniorów uruchomiła telefoniczną linię wsparcia dla seniorów. Na terenie Gminy Bobrowniki z uwagi na panującą w kraju i na świecie pandemię odwołane zostały wszystkie wydarzenia i zajęcia organizowane dla osób starszych. Bobrowniccy seniorzy mogą jednak w dalszym ciągu liczyć na pomoc i wsparcie.
 

Załatwiaj sprawy przez Profil Zaufany

W związku z ograniczoną działalnością Urzędu Gminy Bobrowniki spowodowaną sytuacją epidemiologiczną zachęcamy do załatwiania spraw urzędowych poprzez profil zaufany.

Jeśli posiadasz już profil zaufany, tutaj znajdziesz katalog spraw jakie możesz dzięki niemu załatwić oraz instrukcję w jaki sposób to zrobić : https://www.gov.pl/web/gov/uslugi-dla-obywatela

 

Wsparcie psychologiczne

Ośrodek Wspierania Dziecka i Rodziny w Będzinie prowadzi wsparcie psychologiczne. Wsparcie udzielane będzie telefonicznie przez psychologów Ośrodka do 27marca br.

 

Jednostki OSP przygotowane do walki z COVID-19

W związku z dynamiczną sytuacją wynikającą z rozprzestrzeniania się koronawirusa COVID–19 jednostki OSP Dobieszowice i OSP Siemonia w dniu wczorajszym odbyły szkolenie. Podczas szkolenia wdrożone zostały zasady postępowania w przypadku działań realizowanych przy zagrożeniu koronawirusem opracowane przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej.
 

Ośrodki Zdrowia pełnią wyłącznie dyżur telefoniczny

Przeciwdziałając rozprzestrzenianiu się koronawirusa COVID–19 ulegają zmianie godziny funkcjonowania OŚRODKÓW ZDROWIA na terenie Gminy Bobrowniki.

 

Wykaz sklepów spożywczych zadeklarowanych do dostarczenia artykułów spożywczych i chemicznych

W związku z wystąpieniem koronawirusa COVID-19, który jest największym zagrożeniem dla osób starszych sklepy spożywcze oferują swoją pomoc. Właściciele sklepów zadeklarowali się do dostarczenia artykułów spożywczych i chemicznych osobom samotnym i starszym z terenu naszej gminy. Informację dotyczącą zaopatrzenia prosimy przekazać do Ośrodka Pomocy Społecznej, który rozdysponuje informację odpowiednim osobom.
 

Urząd Gminy zamknięty dla interesantów

Na podstawie ustawy z dnia 2 marca 2020 r o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. 2020 poz. 374) w związku z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 14 marca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego (Dz. U. 2020 poz. 441) Wójt Gminy Bobrowniki zarządza zamknięcie Urzędu Gminy Bobrowniki dla interesantów od 17 marca br. do odwołania.

 

Urzędowe dokumenty w pigułce

W celu ułatwienia Państwu załatwienia spraw urzędowych przez internet, e-mail czy platformę eBOI poniżej udostępniamy wnioski, zaświadczenia i druki do pobrania. Z uwagi na rozpowszechnianie się wirusa COVID 19 mamy nadzieję, że zbiór poniższych dokumentów ułatwi Państwu sytuację.

 
   
   
   
Gmina Bobrowniki